Uzman Psikolog Zehra Erol
Uzman Psikolog Zehra Erol
upzehraerol@gmail.com
Mükemmelliyetçi Kişilik Özellikleri
  • 0
  • 2963
  • 19 Şubat 2017 Pazar
  • +
  • -

Mükemmelliyetçi kişilik özellikleri

Mükemmeliyetçilik; kişinin kendi veya çevresi için ulaşılması zor, yüksek hedefler oluşturması ve bu limitleri erişilmesi yönünde kendi ve çevresinden yüksek performans beklemesidir. Mükemmelliyetçilik çok boyutludur. Kişi hedeflerini sadece kendisi ile ilgili oluşturabilir, çevresindeki kişilerle ilgili limitler belirleyebilir veya hem kendisi hemde çevresinden yüksek beklentiler geliştirebilir. Her durumda kişinin beklentileri kendi veya çevresini zorlayacak düzeyde ise aşırı eleştiri buna paralel kaygı açığa çıkmasına neden olur.

“Mükemmeliyetçi kişilik özellikleri nelerdir?” sorusuna aşağıdaki kriterler yanıt vermektedir.

-Hatayla karşılaşmamak için elinden geleni hatta fazlasını yapmak. Bu duyarlılıkları yapılan hataları da kısa sürede farketmelerine ve düzeltilmesi için harekete geçmelerine neden olur.

-Bir şey yapacaksa ya tam yapmak ister ya da yapmaz. “Ya hep, ya hiç” yaklaşımları vardır.

-İşlerin yapılışında belirgin bir sistem oluşturmuşlardır. Kendi yaklaşımlarına benzer yöntemleri olmayan kişilerle çalışmakta zorlanırlar. Bu nedenle grup çalışmaları bu kişiler için oldukça zorlayıcıdır.

-Belirledikleri hedeflere ulaşmak en önemli konudur. Bu nedenle hedeflere ulaşılırken yaşanan süreçle ilgili farkındalıkları zayıf olabilir. Yeteri kadar içerikle ilgilenmemeleri deneyimlerini özümseyememelerine neden olur. Bu da benzer problemlerle tekrar tekrar karşılaşmalarına neden olur.

-Kişinin mükemmeliyetçiliği kendine yönelik ise hedeflerine ulaşamadığında depresyona neden olur. Bunun nedeni kişinin kendisinin yeteri kadar çaba sarfetmediğine veya birşeyleri eksik yaptığına inancıdır. Mükemmeliyetçiliği çevresine yönelik ise öfke kontrol zorluklarına neden olur.Aynı şekilde çevresindeki kişilerinde yeteri kadar çaba sarf etmediğine inanır.

-Belli bir başarı düzeyine ulaşılsa da bu yeterli olmaz. Çünkü bir hedefe ulaşıldıktan sonra yeni ve daha yüksek bir hedef oluşturulur. Bu nedenle çalışılan konu veya ulaşılmak istenen hedef o kadar çok zaman alır ki kişi yaşamında farklı konulara yeterli zaman harcayamaz.

-Detaylara odaklıdır. Hedefleri ile ilgili durumun her detayı ile ilgilenirler. Hata olmaması için aşırı çaba sarfederler. Ayrıntılar üzerinde çok fazla odaklanmak hata veya hata ihtimaline karşı duyarlılıklarını arttırır.

-Aşırı mükemmeliyetçilik paralelinde kaygıyıda birlikte getirir. Hedefe ulaşmak kişi için performansla da bağlı olduğu için performans kaygısı da sürecin bir parçası haline gelebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?