Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Ortodonti (Diş Teli) Tedavisinde Diş Çektirmek
  • 0
  • 2422
  • 02 Mart 2017 Perşembe
  • +
  • -

Dişlerdeki çapraşıklıklardan ve estetik problemlerden dolayı birçok hasta, ortodonti yani diş teli tedavisine yönelmektedir.

Bazı durumlarda ortodontistler tedaviye başlamadan önce bazı dişlerin çekilmesini öngörürler. Bu durum her hastada gerekli olmamakla birlikte birçok kişide görülebilmektedir. Kişi anne veya babadan küçük çene ve büyük diş yapısı genleri aldığında, bu büyük dişlerin küçük çene üzerinde dizilmesi için yeterli yer olmamaktadır ve dişler çapraşık dizilir. Başka bir sebep ise, çocukluk döneminde gerekli özen gösterilmeyen süt dişleridir. Özellikle diş aralarındaki arayüz çürüklerinin tedavi edilmediği durumlarda, çenede mesafe kayıpları olacaktır ya da zamanından önce çekilmek zorunda kalınan süt dişlerinde de çekim boşluğu korunmadığı takdirde yine çene üzerinde mesafe kaybı olur. Sonuç olarak dişler düzgün bir şekilde dizi oluşturacak mesafeyi çene üzerinde bulamaz ve önden/arkadan veya farklı bir pozisyondan ağız içinde yer alırlar. Bazen de hiç çıkamayıp, gömülü kalabilirler.

Tel tedavisi öncesi yapılan diş çekimleri, ağızdaki çapraşık dişleri bir dizi haline getirmek için gereken mesafeyi oluşturacaktır. Tedavi bitiminde bu çekim boşluklarının hepsi dolmuş olacak, dişler tek bir dizi halinde olacaktır. Yani çekilen dişlerin eksikliği hissedilmeyecektir. Bu durumda, tedaviyi sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için, diş çekimleri elzemdir ve hastaya düzgün bir diş dizisi kazanımı olarak geri dönmektedir. Çekilen dişlerin ardından oluşan boşluk birkaç ayda hızlıca kapanmaya başlayacağından estetik olarak ciddi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Tel tedavilerini mutlaka bir ortodontiste yani tel tedavisi uzmanına yaptırınız.

Sağlıklı günler dilerim.
Diş Hekimi Elis ESEN
05442062016

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?