Diyetisyen Füsun BİLGİN ÇAKMAK
Diyetisyen Füsun BİLGİN ÇAKMAK
fbcakmak@hotmail.com
Oruç Sonrası Beslenme
  • 1
  • 1228
  • 31 Mayıs 2019 Cuma
  • +
  • -

Oruç Sonrası Beslenme
Oruç tuttuğumuz 1 ay geride kaldı. Peki şimdi ne olacak? Ramazan bitti ve artık doğrudan normal beslenme düzenine geçebiliriz diye düşünülebilir ancak bu tarz bir düşünce kesinlikle sağlıklı değil. 30 günlük orucun ardından birden normal düzene geçmek özellikle hazımsızlık ve kilo alımında artışa neden olabilir. Ramazanın 15. Gününden itibaren düşmeye başlayan metabolizma hızı ve gereksinim duyulan enerjinin öncesine nazaran %10-15’lik gibi bir düşme oranı ile birlikte, doğrudan normal beslenmeye geçmek kilo alımını tetikleyecektir. Özellikle hemen arkasından ramazan bayramı ve bayram gezmeleriniz sıksa, üstüne üstelik bu gezmelerde yapılan ikramlara dikkat edilmezse durum daha agresif olabilir.
Ramazan sonrasında, kilo almamak için ne yapmamız gerekiyor? Aşağıda örnek bir liste hazırladım. Bu listedeki mantık; oruç sonrasında birden eskisi gibi yemek tüketmek değil, yavaş yavaş ve daha sağlıklı bir şekilde normal beslenmeye geçmeyi hedefliyor.

1.2. Gün:
a. KAHVALTI:
YAĞI AZALTILMIŞ ,
PROTEİN YÖNÜNDEN ZENGİN BİR KAHVALTI (az tuzlu peynir) ,
YANINDA MUTLAKA TAZE SEBZE ,
EKMEK ÇAVDAR VEYA SİYEZ EKMEĞİ

b. ÖĞLE:
YOĞURT VE SEBZE YEMEĞİ ,
1 PORSİYON MEYVE,
EKMEK ÇAVDAR VEYA SİYEZ EKMEĞİ

c. ARA:
1 SB SÜT VEYA AYRAN ,
1 MEYVE

d. AKŞAM:
TERCİHEN YOĞURTLU ÇORBA,
SALATA,
KURU BAKLAGİL,
EKMEK ÇAVDAR VEYA SİYEZ EKMEĞİ

e. YATMADAN 2 SAAT KADAR ÖNCESİNDE 1 SB KADAR KEFİR

**** EKMEK KULLANIRKEN LÜTFEN AŞIRIYA KAÇMAYAN 1- 2 DİLİM YETERLİ

3. 4. Günler:
a. KAHVALTI:
Yağ ekleyebilirsiniz. Sağlıklı bir kahvaltı için yağ olarak ceviz veya az tuzlu zeytin kullanmak daha iyi bir seçim olacaktır. Yumurtaya geçebilirsiniz. (Menapoz öncesi kadınlarda yumurta ve peyniri aynı anda önermiyoruz. )

b. ÖĞLE:
YOĞURT VE SEBZE YEMEĞİ ,
1 PORSİYON MEYVE,
EKMEK ÇAVDAR VEYA SİYEZ EKMEĞİ
( sebze yerine etli sebze yemeği yada et yemeği kullanılabilir , et yemeği olduğunda yanına mutlaka salata ekleyin.)

c. ARA: 1 SB SÜT VEYA AYRAN ,
1 MEYVE

d. AKŞAM:
TERCİHEN YOĞURTLU ÇORBA,
SALATA,
KURU BAKLAGİL veya ET YEMEĞİ
Kuru Baklagil VEYA Et Yemeği yanında bulgur pilavı kullanabilirsiniz ancak bu durumda ekmeği kısıtlamanız gerekmektedir.)
1 PORSİYON MEYVE

5.6. Gün:
Artık daha güncel bir beslenme tarzına geçiş yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, midenizi fazla şişirmeden (erkeklerde 450 , kadınlarda 250-300 cc. mide hacmi) beslenmenizi düzenlemektir. Beşince ve altıncı günlerde , 30 gün boyunca tembelleşen sindirim enzimleri artık yavaş yavaş normal adaptasyonuna dönmeye başlar. Bu devrede menü tercihlerinizi yaparken mümkün olduğunca karışık besin örüntülerinden uzak durmak, 30 gün boyunca genel olarak susuz kalan bedenimizde su ihtiyacını karşılamak için su içmeye dikkat etmek önemlidir.

ÖNERİLER:
Meyve sularından ve özellikle asit içeren içeceklerden uzak durun.
Taze sıkılmış meyve suyu, Ayran ve su tercih edebilirsiniz.
Şeker kullanımı ise artık her bireyin bildiği gibi kesinlikle hatalı bir tercih olacaktır. Çay ve kahvelerde şeker tüketmeyin.
Ziyaretlere gitmeden hemen öncesinde evde uygun öğününüzü yapın. Asla aç gitmeyin. Tatlı tüketimini oldukça sınırlı tutmaya özen gösterin. Israrlar konusunda dirençli olmanız sağlığınız bakımından ne kadar önemli ise, evinize gelen ziyaretçilere de aynı şekilde davranmanız onların sağlığı açısından önemlidir.

** Her bireyin beslenme alışkanlıkları ve metabolizması farklıdır. Örnek liste, ortalama sağlıklı bireyler kriter alınarak hazırlanmıştır.

Dyt. Füsun BİLGİN ÇAKMAK – 2019

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?