Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Ramazan Ayı’nda Ağız Bakımı
  • 0
  • 1507
  • 13 Haziran 2016 Pazartesi
  • +
  • -

Ramazan Ayı’nın gelmesi ile birlikte oruç ve yemek saatlerinde değişim söz konusudur. Alışkanlıklarımız değişse de ağız bakımımız asla değişmez.

Oruç tutarken saatler boyunca hiçbir şey yenilip içilmemesi, ciddi bir ağız kuruluğu meydana getirmektedir. Bu ağız kuruluğu, ağızdaki bakterilerin üremesi için çok elverişli bir ortam oluşturmaktadır. Bu yüzden dişlerimiz bakterilere karşı daha savunmasız hale gelmektedir. Ayrıca ağız kuruluğuna bağlı olarak ağız kokusu problemi ile bu ayda sıklıkla karşılaşmaktayız. Eğer ağız içinde herhangi bir çürük, iltihap, dişeti problemi vs varsa, ağız kokusu daha da dikkat çekici hale gelebilir ve sosyal ortamlarda kişilere zor anlar yaşatabilir.

Sahur ve iftar saatlerinde bol su tüketimi gereklidir. Şekerli besinleri ölçülü bir şekilde tüketmekte fayda var. İftar saatlerinde asitli içecekleri çok fazla tüketmemeye özen gösteriniz. Yemeklerden sonra mutlaka dişler iyice fırçalanmalı ve diş ipi ile diş araları temizlenmelidir. Ardından bol su ile ağız çalkalanmalıdır.

Oruç tutarken herhangi bir sebeple ağız ve diş sağlığınızda problem yaşamanız halinde, mutlaka diş hekiminize başvurunuz. Tedavilerinizi ertelemeyiniz.

Sağlıklı günler dilerim.
Dt.Elis ESEN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?