Op.Dr.Neşe Erten
Op.Dr.Neşe Erten
dr.neseerten@gmail.com
Şeker Hastalığı ve Göz
  • 0
  • 2082
  • 08 Ocak 2019 Salı
  • +
  • -

Diabet (Şeker) Hastalığının Etkilediği En Önemli Organlardan Birinin Göz Olduğunu Biliyor muydunuz?

Diyabet yani şeker hastalığı, vücutta insülin eksikliği veya insülinin görevini yapamaması sonucu şekerin hücre içine girip işlevini gerçekleştirememesi sonucu oluşur. Kontrol edilemediği takdirde zamanla vücudun birçok organ ve dokusunu etkiler.

Diyabet bir damar hastalığıdır ve vücudumuzda damarların bulunduğu tüm organları etkiler. Bu organların en önemlilerinden biri de GÖZ’dür. Diyabet damar dokusunda, hem iç yüzeyinde hem de dış duvarında bozukluk yapar. Damarın iç yüzeyinde yapmış olduğu bozukluk damar tıkanıklığına neden olurken, hem iç yüzey hem de dış duvar bozukluğuna bağlı olarak da damarın geçirgenliği artar. Böylece kılcal ve orta büyüklükteki damarlarda tahribata yol açarak organ fonksiyonlarını zayıflatır veya tamamen kayba sebep olabilir.

Diyabet 20-74 yaş arasındaki yetişkinlerde körlüğün en önde gelen nedenlerindendir.
Diabetin gözde sebep olduğu hastalıklar; RETİNOPATİ(gözün sinir tabakasının hasar görmesi), OPTİK NÖROPATİ(görme sinirinin hasar görmesi), MAKULOPATİ(sarı nokta yani keskin görme merkezinin hasar görmesi), KATARAKT, GLOKOM’dur.

Diabetin en ciddi körlük ile sonuçlanabilen göz hastalıkları diabetik retinopati, makulopati ve nöropatidir. Diyabetik retinopatide önce damarlar şişer ve zayıflar. Bazıları tıkanır ve kan dolaşımını sağlayamaz. Bu aşamada hasta görme ile ilgili bir sorun hissetmeyebilir. Zamanla, şiş ve zayıf damarlar yeni bir doku yaratır ve bu doku retinanın işlev görmemesine hatta yırtılmasına yol açabilir. Görme merkezinde ödem oluşumu yani makulopati diğer sık rastlanan göz bozukluğudur. Makulopatide öncelikle görme merkezinde sıvı oluşur. Bu durum görmeyi olumsuz etkiler ve hasta gözlüğe rağmen net görememe ve hatta ciddi görme kaybını fark etmeye başlar.

Diabetik Retinopati
Diabetik Retinopati

Bu sebeple diyabete bağlı göz etkilenmesinin gelişmeye başladığı erken dönemlerde hastada hiçbir bulgu ve hiçbir şikayet olmayabilir. Sadece göz hekimlerinin muayene sırasında saptayabileceği erken evre göz bulgularının tanısı, takibi ve gerektiğinde erken müdahale edilmesi hayati önem taşır. Erken tanı ve erken yapılan müdahalelerle ileride gelişme ihtimali olan körlüğün önüne geçilebilir. Diyabetik retinopatinin, herhangi bir belirti görülmeden ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve kalıcı görme kaybına yol açabilen çok ciddi bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Diyabetik göz hastalarında uygulanan başlıca müdahaleler göz içi enjeksiyon (Anti-VEGF) uygulamaları, lazer fotokuagulasyon, katarakt operasyonu, glokom ameliyatı ve son evrelerde vitreoretinal cerrahidir.

Sonuç olarak diyabet hastaları kan şekeri değerleri düzenli bile gitse YILDA BİR KEZ, eğer düzensiz kan şekeri değerleri mevcut ise 6 AYDA BİR mutlaka göz hekimine kontrollerini yaptırmalıdır. Unutmayın dünyaya açılan penceremiz olan gözlerimiz çok değerlidir ve ihmal edilmemelidir.

Op.Dr.Neşe Erten
Göz hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı
0542 476 50 01

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?