Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Süt Dişleri: Tedavi Edilmeli mi? Çekilmeli mi?
  • 0
  • 1681
  • 13 Aralık 2016 Salı
  • +
  • -

Çocukların ağız ve diş sağlığı yetişkinlerden daha fazla önem arz etmektedir. Gerek gelişim döneminin sağlığı gerekse ileriki yıllardaki gelişimi etkilemesi açısından süt dişlerine de itinayla bakım yapılmalıdır.

Süt dişlerinin her birinin belli bir ağız içinde sürme yaşı ve belli bir düşme yaşı vardır. Bazen bu durumlarda istisnalar olabilmektedir elbette, fakat bunun takibinin her zaman diş hekimi tarafından yapılması gerekmektedir. Düşme zamanından önce çürüyen süt dişlerinin, eğer dişin kurtarılma imkanı varsa mutlaka tedavi edilip ağız içinde düşme zamanı gelinceye kadar kalması sağlanmalıdır. Vaktinden önce çekilen süt dişleri, diş gelişimini ve dişlerin ağız içindeki dizilimini olumsuz etkiler. Mecbur kalınan durumlarda bu zararların önüne geçmek için diş hekiminiz çeşitli uygulamalar yapmaktadır. Burada önemli olan süt dişlerine gereken önemi vermek ve mutlaka tedavi ettirmektir. Tedavi edilmediği takdirde dişlerde çapraşıklar, gömük dişler, kistler vb ciddi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Düşme zamanı gelen dişler, bazen gecikir ve daimi diş ile aynı anda ağızda olabilir. Bu durumda süt dişi bir an önce çekilmeli ve arkasından gelen daimi dişe yer verilmelidir. Süt dişlerinin köklerinde zaman içinde erime olduğundan sallanarak çıkar, fakat yine de bu çekimi hekim gerçekleştirmelidir. Anne ve babaların bilinçsiz çekme uğraşları dişin kırılmasına ve diş kökünün içeride kalmasına sebep olabilmektedir.

Süt dişlerinin ağız içindeki ömürleri sınırlı olsa da ağız ve diş sağlığına katkıları çok büyüktür. Süt dişleri mutlaka fırçalanmalı, çürümelerin önüne geçilmelidir. Ebeveynlerin özeni ve hekiminizin yapacağı koruyucu uygulamalarla daha sağlıklı bir çocukluk mümkündür.

Sağlıklı günler dilerim.
Diş Hekimi Elis Esen

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?