Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Tartar (Diş taşı) Nedir? Temizlenmezse Ne Olur?
  • 0
  • 2230
  • 19 Ekim 2016 Çarşamba
  • +
  • -

Diş taşı veya tartar, herkesin ağzında olabilen oldukça basit, fakat gerekli tedbirler alınmazsa ciddi sonuçlara yol açabilen bir hastalıktır.

Tartar dediğimiz yapı, basitçe ifade etmek gerekirse, dişlerin üzerinde kalan besin artıklarının, dişlerin iyi temizlenmemesi sonucunda zamanla sertleşip, dişlerin üzerinde birikmesidir. Tartar veya diştaşı, dişlerin üzerinde oluştuğu andan itibaren diş fırçasıyla temizlenmez. Herhangi başka bir ilaç veya gargaralarla düzelmez. Yapılması gereken ise dişlerin hekiminiz tarafından temizlenmesi şlemidir. Bu işlem oldukça basittir ve çoğu zaman anesteziye gerek olmaz. Günlük ağız ve diş sağlığı bakımınızda 6 ayda 1 yapılması gereken işlemlerdendir.

Tartarlar temizlenmezse, diş etleri zaman içinde ciddi hasara uğrar. Diş eti çekilmesi ve kemik erimeleri başlar. Diş çürüklerinde artış meydana gelir. Ağız kokusuna sebep olur. Kemik erimeleri dişlerin sallanmasına ve en sonunda da dişlerin kaybına yol açar. Bu yüzden tartar temizliği çok basit fakat çok önemli bir işlemdir. Ciddiye alınmalıdır.

Sanal ortamlarda tartarlar (diş taşları) ile ilgili yazılan yanlış bilgilendirmeler mevcuttur.Diş temizliği, dişleri inceltmez. Dişlere herhangi bir zarar vermez. Cevizin, karbonatın, limonun vs herhangi bir etkisi yoktur. En doğru bilgi ve tedavi yöntemleri için her zaman diş hekiminize danışınız.

Sağlıklı günler dilerim.
Diş Hekimi Elis Esen

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?