Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi
Op. Dr. İlgi GÜLER Estetik Cerrahi
ilgiguler@gmail.com
Tüm Dünyada En Çok Yapılan Ameliyatsız Estetik İşlem: Botoks
  • 0
  • 1745
  • 19 Eylül 2016 Pazartesi
  • +
  • -

Botoks Clostiridium Botilinum denen bakterinin toksini, ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Ardından nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış. Ancak esas kullanım alanını estetik uygulamaların kullanılmaya başlamasından sonra buldu.

Estetik amaçlı botoks dünyada en çok yapılan estetik girişimlerin başında geliyor. Yapılan bir çalışmada son 10 yılda kullanımının %600 oranında arttığı saptanmış.

Estetik uygulamalar açısından 15 yıldır, kas hastalıkları açısından daha uzun süredir kullanılan botoks Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA tarafından onaylıdır ve şu ana kadar hiçbir yan etkisi saptanmamıştır.

Botoks; iki kaş arasındaki bölgeye, alın çizgilerine ve kaz ayağı bölgesindeki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Burun ucu kaldırılmasında ve ‘gummy smile’ dediğimiz gülerken üst dişlerin görünmesini engellemek için de uygulanabilir. Alın bölgesine yapılan botoks migren ağrılarını da hafifletir. Ayrıca plastik cerrahide botoksu el, ayak ve koltuk altı bölgelerine aşırı terleme tedavisinde de kullanılır.

Botoks, etkilediği kasın fonksiyonunu ‘geçici’ olarak azaltır veya yok eder. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya kaybolur.

Botoks ofis şartlarında, 10-15 dakikalık bir sürede buz uygulamasını takiben, özel ince iğne yardımı ile kas içine enjekte edilir. Uygulamanın hemen sonrasında rahatlıkla günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Botoks 3. günde etkisini göstermeye başlar ve etki 7-10. günde üst düzeye ulaşır ve 4-6 ay kadar etkili kalır. Tekrarlayan dozlarda etki süresi 12 aya kadar uzayabilir.

Uygulamaya başlama yaşı yoktur. Kuru cilt yapısına sahip kişilerde kırışıklıklar daha erken oluşmaya başladığı için daha genç yaşlarda botoks uygulanabilir. Kırışıklıklarınız derinleşmeye başlamadan yapılan uygulamalar sayesinde ilerleyen dönemlerde daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Botoks etkisi bittiğinde uygulama önceki halinize dönersiniz ve 4-6 aylık kırışıklı derinleşme sürecine engel olmuş olursunuz.

Son olarak herhangi bir kozmetik ürüne kıyaslanamayacak kadar etkili bir tedavi yöntemi olan botoks uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Op. Dr. İlgi GÜLER
05051544648
www.ilgiguler.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?