Op. Dr. Seda Asfuroğlu Barutca
Op. Dr. Seda Asfuroğlu Barutca
drsedaasfur@gmail.com
Yağ Enjeksiyonu
  • 0
  • 2375
  • 18 Ocak 2017 Çarşamba
  • +
  • -

Yağ enjeksiyonu/Yağ dolgusu nedir?
Yağ enjeksiyonu, estetik cerrahide yağ alma adını verdiğimiz “liposuction” işlemiyle vücudun çeşitli bölgelerinden (basen, bel, kalça) alınan yağ dokusunun, vücudun hacim eksikliği olan veya dolgunluk istenen bölgelerine verilmesidir.

Yağ enjeksiyonu hangi bölgelere ve niçin uygulanır?
Yağ enjeksiyonları dudak kalınlaştırmada kullanılabileceği gibi, yanak ve elmacık kemiklerine hacim kazandırmak, alın ve çene ucu  projeksiyonunu  artırmak amacıyla da sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu uygulamalarla paralel olarak yağ enjeksiyonu, daha büyük bir cerrahi işleme gerek kalmadan, sarkma ve kırışıklıkların tedavisinde etkilidir. Bir taraftan yaşla beraber yüz bölgesinde kaybedilen hacmin yerine konmasında otolog dolgu maddesi olarak kullanılırken, diğer yandan büyüme faktörlerinin etkisi ile ciltte kollajen sentezi ve yeniden yapılanma sürecinin hızlanmasında etkindir. Böylece uygulama sonrası ince kırışıklıklar açılır, leke problemleri azalır ya da tamamen ortadan kalkabilir. Cilde sağlıklı bir görünüm, parlaklık ve ışıltı kazandırır.

Ayrıca yağ enjeksiyonları, çeşitli travmalar sonucu yüzde veya vücutta meydana gelen çukur alanların düzeltilmesinde de sıklıkla başvurulan bir işlemdir.

İşlem sonrası oluşabilecek morluklar ne kadar zamanda geriler?
İşlem yapılan bölgelerde şişlik ve morluklar oluşabilir ancak bu durum bir kaç gün içinde kendiliğinden geriler.

Yağ enjeksiyonu kalıcı mıdır?
Yağ enjeksiyonu ile verilen yağın %20 ile %90’ı birinci yılın sonunda eriyebilir. Dolayısıyla elde edilen sonuçların devamlılığı hastadan hastaya değişmektedir.Verilen yağın ne kadarının alıcı bölgede yaşayacağı 3-6 ay içinde belli olur ve gerektiğinde bu süre sonunda enjeksiyonlar tekrar edilebilir.

Yağ enjeksiyonu alerjik reaksiyon riski taşıyor mu?
Yağ enjeksiyonlarında kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığından herhangi bir allerjik reaksiyon riski söz konusu değildir. Bu nedenle günümüzde sentetik dolgu maddelerinden çok daha sık kullanılır hale gelmiştir.

Yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulamaları arasındaki fark nedir?
Yağ enjeksiyonunda kişinin kendi vücudunda bulunan yağlar alınıp dolgu maddesi olarak kullanılır. Dolgu uygulamasında ise için enjekte edilen ürün, laboratuvar ortamında sentetik olarak elde edilen ve hazır enjektörler içerisinde bulunan hyaluronik asit içeren dolgu maddeleridir.

Op. Dr. Seda Asfuroğlu Barutca
Plastik, Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi Uzmanı
İletişim: 0532 678 16 55
www.sedaasfuroglu.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?