Aile Hekimi Dr. Özün Altınay
Aile Hekimi Dr. Özün Altınay
ozunaltinay@gmail.com
Yeni Nesil Sağlık, Aile Hekimliği
  • 1
  • 1158
  • 11 Kasım 2020 Çarşamba
  • +
  • -

Yeni Nesil Sağlık, Aile Hekimliği

Bir şikayetiniz yüzünden hastaneye gittiğinizi düşünün. Hastane tabelasının karşısındasınız. Diyelim ki bel ağrınız olsun. Hangi branşa giriş alacaksınız? Ortopedi mi, beyin ve sinir hastalıkları cerrahisi mi yoksa fizik tedaviye mi? Birine karar verip giriyorsunuz. 5 veya 10 dk içinde doktorunuz sizinle konuşup-muayene edip, reçetenizi düzenliyor, yapmanız gerekenleri anlatıyor. Reçetenizi alıp çıkıyorsunuz ve bir daha o doktoru göremiyorsunuz.

Birkaç ay sonra mideniz rahatsızlanıyor, bu sefer gidilecek yer seçimi biraz daha kolay. Dahiliyeye gidiyorsunuz, orda da süreç benzer şekilde ilerliyor. Reçete edilen ilaçları içiyor ve doktorlarınızı bir daha görmüyorsunuz.

Belki de şikayetleriniz arasında bir bağlantı vardı… Yada şikayetleriniz tam anlamıyla geçmedi veya daha önceden yaşadığınız bir durum aklınıza geldi, doktorunuzla paylaşmak istiyor ve sizi bilgilendirecek birini arıyorsunuz..

Nereye gideceksiniz?
Bundan yaklaşık 100 yıl önce, yaptığı hastane gözlemlerinde bu durumu fark eden Dr. Peabody, sağlıkta branşlaşma arttıkça hastaların ortada kaldığını ve mağdur olduğunu söylemiş. KAPSAMLI ve KİŞİSEL sağlık hizmeti veren bir uzmanlık dalının gerekliliğini vurgulamıştır. Tıp dünyasına büyük bir yeniliğin başlamasına öncü olmuştur.

Aile Hekimliğinin ülkemizde ortaya çıkışı, 1985 yılında ise Türkiye’nin 3 şehirde başlamıştır. Alınan güzel sonuçlarla tüm Türkiye’de yaygınlaştırılmaya ve bu konuda uzmanlar yetiştirilmeye başlanmıştır.

Aile Hekimliği neden bu kadar önemli?
İlk tıbbi temas noktasıdır. Hizmet almak isteyenlere açık ve sınırsız bir olanak sağlar. Yaş, cinsiyet ya da kişinin başka herhangi bir özelliğine bakmaksızın tüm sağlık sorunlarıyla ilgilenir. Gerekli tedavileri sürdürerek, üst basamak ihtiyacını değerlendirir, gerekirse yönlendirir.

Kolay Ulaşılabilirdir. Aile Sağlığı Merkeziniz mümkün olduğunca evinize yakın konumlanmıştır. Sadece fiziken de değil, sosyal ve kültürel açıdan da size yakındır.

Entegre ve Koordinelidir. Sizin tüm hastalıklarınızla ilgilenmesi, sizi hem hastalıklara karşı koruyucu önlemlerde bulunması, hasta olduğunuzda tedavinizle ilgilenmesi ve geri dönüşsüz hasarlar oluştuğunda en iyi zararla atlatmanızı sağlamaya yardımcı olur.

Sürekli Bakım verir. Sadece hastalık sürecinde değil, öncesinde ve sonrasında da yanınızdadır.

Bütüncül ve Kapsamlıdır. Cinsiyet, yaş, kronik hastalık ayırmadan sağlık hizmeti sunar.

Aile ve Toplum Yönelimlidir. Sağlık sadece fiziken iyi olmak değil, biyo-psiko-sosyal olarak tam bir iyi olma halidir. Aile Hekimleri de bireyi tek başına değil, bulunduğu aile ve toplum yönüyle ele alır. Ailenin diğer bireylerine de sağlık hizmeti sağladığı için ailenizdeki kalıtsal hastalıklara hakimdir. Daha geniş bir perspektifle bakar.

Gizlidir. Aile hekimleri için etik bir kavram olan gizlilik oldukça önemlidir.

Tüm bu ilkeler ışığında çalışma hekimlerin hemen yanınızda olması ve istediğinizde onlara ulaşabiliyor olmak çok mutluluk verici, değil mi? Aile Hekiminiz belki de iki yan sokağınızda, onunla tanıştınız mı? Yoksa siz sadece ilaç yazdırmak için aile hekiminize gidenlerden misiniz?

Bana sorarsanız yakın zamanda hem periyodik sağlık muayenenizi yaptırmak hem de sizi tüm hastalıklarınızla bir bütün olarak ilgilenecek olan aile hekiminizi ziyaret edin.

Sağlıkla kalın..

Dr. Özün Altınay
Youtube: https://www.youtube.com/c/AilenizinHekimi

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?