Diş Hekimi Elis Esen
Diş Hekimi Elis Esen
dt.elisesen@gmail.com
Zirkonyum Nedir, Kimlere Uygulanabilir?
  • 0
  • 1682
  • 05 Mayıs 2018 Cumartesi
  • +
  • -

Zirkonyum Nedir? Kimlere uygulanabilir?
Dişlerde estetik uygulamalar çok çeşitlidir. Zirkonyum protezler de bu çeşitlerden biridir. Zirkonyum elementi oldukça dayanıklı, rengi beyaz, aşınmaya dirençli ve ışık geçirgenliği olan bir maddedir.

Diş hekimliğinde, standart porselen kaplamalar yapılırken ilk olarak diş yüzeyinden ortalama 1,5-2 mm aşındırma yapılır. Diş üzerine gelecek standart porselen kaplamada altyapı malzemesi metaldir. Bu metalin üzerine porselen işlenir. Zirkonyum kaplamalarda ise metal kullanılmaz. Altyapı zirkonyumdan üretilir ve bu altyapının üzerine yine zirkonyum porseleni işlenir. Standart porselenlerde olduğu gibi metalden kaynaklı gri renk bir görüntü olmaz. Zirkonyum porselenlerin içi-dışı beyazdır. Ayrıca malzeme olarak da zirkonyum daha estetik bir görünüme sahip olduğu için, standart porselenlere göre hem estetik, hem dayanıklılık açısından daha üstündür.

Porselen kaplamaların yapılabilmesi için, kişinin kemik gelişiminin tamamlanması gereklidir. 18 yaşını geçen bireylere porselen kaplamalar uygulanabilir. Zirkonyum kaplamalar için de aynı koşullar geçerlidir. Yaşı uygun olan tüm bireylere uygulanabilmektedir.

Diş tedavilerinizde kaplama yaptırırken malzeme kalitesi çok önemlidir. Sağlığınız için diş ve diş etlerinizle en uyumlu malzeme hangisi ise onu seçmeniz gerekmektedir. Tabii ki maliyet burada söz konusu olmaktadır fakat unutmayın ki, daha kaliteli malzeme daha iyi bir sağlık getirir.

Sağlıklı günler dilerim.
Diş Hekimi Elis ESEN
Çapa – Fatih – İstanbul
05442062016

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?