Yoğurdun Faydaları Ve Bilinmeyenleri

Yoğurdun Faydaları Ve Bilinmeyenleri

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Yoğurt, muhtemelen Asya kökenli bir fermente süt ürünüdür. Genelde koyun sütünden yapılmasına rağmen, inek, keçi, kısrak, manda veya deve sütünden de yapılabilir. Yoğurttaki aktif, canlı kültürler, başka bir deyişle iyi ve dost bakteri kolonileri pastörizasyon ile öldürülmez. Bu faydalı kültürlere probiyotik denir. Bunlar, bağışıklık ve indirim sistemimize yardımcı olur, ishal gibi mide bağırsak sorunlarına iyi gelir.

Yoğurt doğal fermantasyon ürünü olarak tek başına güzel ve yararlıdır. Yoğurt tek başına yenilebilir ayrıca kek, kurabiye, muffin, krep gibi tariflerde önemli kıvamlaştırıcı ve lezzet verici bir rolü vardır. Soslarda, çorbalarda, yemeklerde, tatlılarda kullanılabilir. Yoğurtta bulunan B2 vitamini insan sağlığına çok faydalıdır. Yoğurdun ayrıca yağ yakma özelliğiyle çabuk kilo vermek ve özellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için de ideal bir besin olduğu belirlenmiştir.

Şekersiz yoğurdun nefes kokusunu giderdiği, diş taşı ve diş eti iltihaplarını doğal yollardan önlediği, yoğurt yiyenlerin ortalama 7 kg olan kilo verme seviyesinden daha fazla kilo vermekle kalmadıklarını, aynı zamanda kas kütlesini de diğerlerine oranla iki kat fazla korudukları kanıtlanmıştır. Yoğurt cildi besler, nemlendirir ve yağ miktarını dengeler. Yoğurt suyu kullanımı kanser başlangıcını önler. A,B12, D, B2, B6 vitaminleri bolca bulunur

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM