Yorgunluğun Nedenleri ve Başa Çıkma Yolları

Yorgunluğun Nedenleri ve Başa Çıkma Yolları

Şikayet: Kendinizi sürekli yorgun, sağlıksız hissediyorsunuz ya da enerjiniz yetmiyor.

Yorgunluğun nedenleri
Yaşam tarzı: Haftada birkaç gün çok geç yatıp çok geç kalkıyorsunuz. Sağlıksız şeyler yiyor, çok az egzersiz yapıyor, arada bir perhize giriyor, sigara ve çok içki içiyor ve çok çalışıyorsunuz. Yorgunluğunuzu atmak için yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor.

Enfeksiyon: İçten içe yorgunsunuz, düşük ateşiniz var ve boyun bezleriniz şişti. Gudde iltihabı, viral hepatit ya da – eğer yorgunluğunuz altı aydan beri devam ediyorsa – kronik yorgunluk sendromunuz var. Eklem ağrısı, baş ağrısı çekiyorsanız ve tikleriniz varsa, Lyme hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Anemi: Yorgunluğunuz ve biraz nefes darlığınız var, benziniz solgun ve kalbiniz düzensiz atıyor. Bunun nedeni anemi olabilir, özellikle adet dönemi şiddetli geçen kadınlarda, demir içeriği düşük beslenmede veya kan kaybında görülür. Kendi kendine yardım yöntemleri yardımcı olabilir.

Hipotiroidizm: Sürekli yorgunluk hisseden orta yaşlı bir hanımsınız ve ısınma güçlüğü çekiyorsunuz. Biraz saçınız azaldı ve cildiniz kuru. Sorunun kaynağı tiroid bezi salgısı azlığı olabilir ve bu tedavi edilebilir.

Yorgunluğun diğer nedenleri
Bunaltı ve stres, depresyon, ilacın yan etkisi, kafeini bırakma, uyuşturucu kullanma, barsak paraziti, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kanser, kronik enfeksiyon, orak hücreli anemi.

Sürekli yorgunluk için kendiniz ne yapabilirsiniz?
– Uykunuzu düzene sokun, her gece 7 – 8 saat uyumaya çalışın.
– Ilımlı ve düzenli egzersiz yapmaya başlayın, aşırı çalışıyorsanız, mesainizi biraz azaltın.
– Anemi söz konusuysa, bol miktarda katıksız buğday ekmeği, kuru meyve, lifli yeşil sebze yemelisiniz. Demir hapları da yardımcı olabilir. Doktorunuza tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını sorun.
– Sağlıklı ve dengeli yiyecekler yiyin ve çok su için.
– Gevşeme ve stres atma tekniklerinden bazılarını öğrenin.

Önlem
Uykunuzu düzene koyun, dengeli yemek yiyin ve bol sıvı alın. Uyarıcı ilaçlar, kafein ve alkolden uzak durun.

MESS in Katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM