Yorgunluk ve Unutkanlık Hangi Vitamin Eksikliğinden Meydana Geliyor?

Yorgunluk ve Unutkanlık Hangi Vitamin Eksikliğinden Meydana Geliyor?

Yorgunluk ve Unutkanlık Hangi Vitamin Eksikliğinden Meydana Geliyor?

Vitamin ve mineraller vücudumuzun en önemli bileşenlerindendir. Bu bileşenlerin eksikliği ve fazlalığı vücudumuzdaki bulunan diğer organları yorgunluk, unutkanlık seviyesini arttırır. Bu yüzden yorgunluk, unutkanlık belirtisi var ise mutlaka bir uzman hekime başvurmak gerekir.

Vitamin eksikliği, dengeli beslenmeden uzak bir yaşam tarzı ve kronik rahatsızlıklardan dolayı eksik çıkabilir. Vitamin eksikliğini önlemek için dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Yorgunluğun ve unutkanlığın temel sebebi genellikle vitamin eksikliğidir. Halk arasında ve tıp dünyasında en çok bilinen vitamin eksikliği B12 vitamin eksikliğidir. Genellikle unutkanlık ve yorgunluk yapan bu vitamin vücut açısından oldukça önemlidir. B12 vitamini DNA yapımında yer alan bir vitamin türüdür. Genellikle vegan diyeti uygulayanlar sıkça görülür. Bunun sebebi B12 vitaminleri genellikle hayvansal gıdalardan bulunduğu içindir. B12 sadece yorgunluk ve unutkanlık yapmaz aynı zamanda demir eksikliğinde görülen kansızlık belirtisi de görülebilir.

Yorgunluk Ve Unutkanlığın Sebebi B12 Vitamini Mi?
Yorgunluğun ve unutkanlığın tek suçlusu B12 vitamini değildir. Uzman hekim tarafından istenen tahlil sonucunda B12 vitamini yüksek çıkabilir ancak diğer vitaminlerin de bakılması iyi olacaktır. İşte sizi yorgun ve unutkan yapan vitaminler ve mineraller:

● B12 Vitamini
Demir eksikliği
● Folik Asit Eksikliği
● D Vitamin
● Magnezyum Eksikliği

Bu vitamin ve mineral eksiklikleri sizi yorgunluktan yatağa düşürebilir aynı zamanda unutkan bir insan haline getirebilir. Uzman hekim tarafından verilen vitamin takviyesi ve dengeli beslenme ile üstünüzdeki yorgunluğu ve unutkanlığı atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM