Yüksek Kan Basıncını Kontrol Altına Alın

Yüksek Kan Basıncını Kontrol Altına Alın

Yüksek kan basıncının belirtilerinin ilerleme göstermeden kontrol altına alınması sağlık problemlerinin en etkili yöntemlerindendir. Bunun yanı sıra yüksek kan basıncını kontrol etmek düşündüğünüzden daha zor olabilir. Kan basıncına karşı önlem almadan önce mutlaka bir doktora danışmak sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Yüksek Kan Basıncının Nedenleri
Stres seviyesinde artış kan basıncının yükselmesinin en önemli nedenlerindendir. Bu nedenle yüksek kan basıncını önlemenin en önemli yöntemlerinden bir tanesi de stresten uzak durmaktır. Alkol ve tütün ürünlerinin kullanımı da kan basıncında yükselmelere neden olur.

Antidepresanlar, doğum kontrol hapları, soğuk algınlığı ilaçları gibi bazı ilaçlar kan basıncında yükselmelere yol açabilir. Eğer bu ilaçların sizde yüksek kan basıncına neden olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışınız.

Yüksek Kan Basıncına Karşı İlaç Tedavileri
Alfa-Blokerlar: Alfa blokerlar kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Yüksek kan basıncını aşağıya çeken beta blokerlardan bazıları Hytrin, Cardura ve Minipress’tir.

Beta-Blokerlar: Beta blokerların ana amacı kalp atışlarını azaltmaktır. Kalpteki stresi azaltan beta blokerlar kan basıncını düşürür. Blocadren, Cartol, Coreg, Sectral ve Zebeta beta blokerlardan bazılarıdır.

Diüretikler: Böbreklerdeki sodyum ve suyun atılmasına yardımcı olan diüretikler kanın damarlardaki hacmini azaltır. Dyrenium, Lasix, Lozol ve Midamor bazı diüretik ilaçlardır.

Angiotensin-Dönüştürücü Enzim İnhibitörleri: Bu inhibitörler kan damarlarının kalınlaşmasına neden olan bir hormon olan angiotensin II üretimini engeller. Vücuttaki bu hormonun azalması damarlardaki baskıyı azaltır. Bu ilaçlardan bazıları Vasotec, Altace, Monopril ve Mavik’tir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM