Yutkunurken Zorluk mu Çekiyorsunuz?

Yutkunurken Zorluk mu Çekiyorsunuz?

Şikayet: Yutkunurken ağrı ve zorluk çekiyorsunuz ve muhtemelen yiyecekleri yutmakta da zorlanıyorsunuz.

Yutkunma Zorluğunun Nedenleri
Enfeksiyon: Yutkunma güçlüğü çekiyorsunuz ve aynı zamanda boğazınız şiş, ateşiniz ve başka belirtiler (baş ağrısı, yorgunluk ve iştahsızlık) var. Üst solunum yollarındaki bir viral veya bakteriyel enfeksiyon yutkunma zorluğuna yol açabilir. Öteki belirtiler, enfeksiyonun bulunduğu bölgeye göre değişecektir.

Yabancı cisim: Yutkunmakta zorlanıyorsunuz, boğazınızda yara var, balık kılçığı gibi küçük ve keskin bir şey yutmuş olabilirsiniz.

Bunaltı/stres: Normal yutkunabiliyorsunuz, ama yiyecekler boğazınıza diziliyor ve aşağı gitmeyecekmiş gibi oluyor veya boğazınızda sanki bir yumru varmış gibi oluyor. Bu duygu stres ve bunaltının belirtisi olabilir. Yemek yerken daha fazla içecek almak yardımcı olabilir. Doktorunuza danışarak stres atma ve gevşeme teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diğer Nedenler
Mide ekşimesi, diyafram fıtığı, ülser, sigara içmek, aort anevrizması, botülizm, guatr, kanser, Parkinson hastalığı, nevralji, tetanos, trioidit, Wilson hastalığı, anafilaksi, özafagus daralması.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Yutkunma zorlukları çoğu kez kendi kendine tedavi yöntemleriyle iyileştirilebilir.
– Bunaltı / stresten kaynaklanıyorsa, gevşeme teknikleri yardımcı olabilir. Anormal derecede uzun ve derin soluklanıyorsanız, bir kağıt torbasının içine nefes üflemeyi deneyin (nefes darlığı bölümüne bakınız).
– Boğaz kuruluğu yutkunma sorununun nedeni olabilir veya bunu zorlaştırır. Bol bol su için ve evinizdeki havanın kuru kalmasını sağlayın. Her gün bol sıvı alın ve yatak odanızın havası nemli olsun.
– Sorunun kaynağı mide ekşimesiyle, rahatlamak için pek çok şey yapabilirsiniz. Kilo vermek sık ve az yemek kadar hemen her zaman faydalıdır. Kahveden, sigaradan ve alkolden uzak durun. Reçetesiz satılan bir antasit deneyin, ağrıyı azaltmak için bir bardak süt için veya bir parça ekmek yiyin. Yemekten sonra öne eğilmeyin veya yüzükoyun yatmayın ve mide asidinin boğazınıza geri dönmemesi için yastığınızı yükseltin.

Önlem
Sorunun kaynağı bunaltı ve stres ise, gevşeme tekniklerinin bazılarını öğrenin. Bu konuyla ilgili değişik kitaplar da vardır.

Çocuğunuzun Tedavisi
– Boğaz enfeksiyonu ve üst solunum yollarındaki öteki enfeksiyonlar çocuklarda oldukça sık görüldüğü için çocuğunuz yutkunamadığını söylediğinde enfeksiyonla ilgili öteki belirtileri gözleyin. Çocuğunuzun boğaz ağrısı ve ateşi iki gün içinde geçmezse, doktora danışın.
– Bedenleri küçük olduğu için çocuklar yetişkinlere oranla çok daha çabuk susuz kalır. Yutkunma zorluğunun çocuğun sıvı alımını engellememesini sağlayın. Çocukta 3 saatten fazla bir süre içinde bezini ıslatmama, 12 saat içinde idrara sık çıkmama, gözyaşı kuruduğu, ağız kuruluğu, gözlerin çukura kaçması, cilt elastikiyetinin kaybolması gibi susuzluk belirtileri görürseniz, doktora başvurun.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

  1. Yutkunmada zorlanıyorum sanki karaciğerimde bir taş var öksürüyorum balgam var lütfen yardmcı olun

  2. mg hastasiyinm ayni zamanda botulizm gecirdim sy an ng ile veriliyor ilaclarim normAlde yutuyorum Ama son 2 aydir zorluk cekiyorum suyu bile yutamuyorum gecmesi ne kadat surer

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM